Investiční mince a slitky

Bezpečná investice do drahých kovů

Investiční stříbro je společně s investičním zlatem, platinou a palladiem dlouhodobě považováno za uchovatele hodnoty, které zejména v dobách hrozící vysoké inflace a nejistoty nabývají na hodnotě. Investoři jej využívají jako alternativní nástroj k dluhopisům, cenným papírům a akciím zejména díky jeho nízké korelaci s kapitálovými trhy.

Jedním z faktorů, proč si stříbro může dlouhodobě zachovávat svou pozitivně vzrůstající hodnotu je neelastičnost jeho nabídky i poptávky.
Tento kov se získává z veliké části jako vedlejší produkt při těžbě jiných kovů a ani zvýšení ceny nemůže prakticky ovlivnit jeho množství na trhu a nabídku. Na druhé straně využití stříbra v širokém spektru produktů, ale ve velmi malém množství, způsobuje, že ani při vysokém růstu cen se dramaticky nesníží poptávka po stříbru.
A také to, že je v poslední době hodně diskutovaným problémem nedostatek stříbra.

Již několik let převyšuje spotřeba stříbra produkční možnosti a jeho zásoby se dramaticky ztenčují (průmyslová výroba, šperky, mince a medaile spotřebují 95 % veškeré roční produkce). Koncem 20. století se zásoby stříbra odhadovaly na 2 miliardy uncí, dnes je ale množství stříbra na celém světě odhadované na 200 milionů uncí.

Podobně jako u jiných komodit, i u stříbra je znatelná výrazně rostoucí poptávka v rychle se rozvíjejících zemích, jako jsou Indie a Čína, což také působí na růst ceny stříbra investičního.
Samozřejmě, že současná ekonomická situace, kdy světovou ekonomiku čeká recese a možná další krize, která bude mít velký vliv na cenu stříbra i ostatních drahých kovů, nahrává všem předpokladům, že je investice do fyzického stříbra velmi výhodnou obrannou strategií mnohých investorů

zdroj: Saturitas

 

Stříbrné investiční mince

Stříbrné investiční slitky

Zpět

Komentáře jsou uzavřeny.