Zlato a stříbro: Goldman Sachs, EU, těžaři a investoři

Zlato a stříbro: Goldman Sachs, EU, těžaři a investoři

PONDěLí 29. DUBEN 2013

Autor: Jan Hájek

Rozumný investor sleduje faktory, které ovlivňují trhy, na nichž investuje. Nejinak je tomu v případě korekce ceny zlata a stříbra, které jsme byli svědky v uplynulých dnech. Cenu zlata mohutně stlačila prognóza Goldman Sachs, která se potkala s úvahami o nucených výprodejích zlata z depozitů centrálních bank zadlužených zemí. Nástup shortařů stlačil cenu zlata i cenu stříbra do dlouho nevídaných nížin. Pozice těžařů naopak signalizovaly neochotu k dalším poklesům ceny drahých kovů.

Názorně se ukázalo, jak rozdílný je trh tzv. papírového a fyzického zlata a stříbra. Burzovní kontrakty na zlato a stříbro, čili tzv. papírový trh, mohou být teoreticky stlačeny do libovolných úrovní silou peněz, které se do shortování pustí. Velký nárůst prodejních příkazů tedy neznamená výprodeje fyzického kovu, jak někdy mylně píší média. Prodejní příkazy jsou na burzu zadávány obchodníky, kteří chtějí profitovat na poklesu ceny. V těchto případech se samozřejmě nepředpokládá, že by došlo k předání fyzického kovu, investičního stříbra nebo investičního zlata. Jde o burzovní operace, které se s reálným kovem v 90% případů vůbec nepotkají. Zisk nebo ztráta se vyřeší peněžně. Laická veřejnost pak čte o manipulaci ceny atd., přičemž jde o pouhé burzovní spekulace na růst či pokles ceny.

A jak situace vypadala na fyzickém trhu, čili na trhu investičního stříbra a investičního zlata? Pokud klesá burzovní cena zlata a stříbra, neznamená to výprodeje fyzického zlata a stříbra. To se opět projevilo v uplynulých dnech, kdy cena na burze sice klesala, ale především investiční stříbro nebylo již reálně dostupné. Jak je to možné? Investoři, kteří sledovali pozice těžařů, viděli neochotu za aktuální nízké ceny dodávat fyzické stříbro na trh. Postoj těžařů a producentů stříbra signalizoval, že by stříbrných mincí, stříbrných slitků a stříbrných cihel mohl být vbrzku nedostatek. A to se skutečně velmi záhy stalo. Cena zlata i cena stříbra sice na burze klesaly, avšak především investičního stříbra začal být rázem nedostatek. Jakmile graf ceny stříbra poklesl pod hodnotu 22 dolarů za unci, investiční stříbro téměř zmizelo z trhu. Investoři nečekali na cenové dno (nikdo neví, kdy bylo, je a nebo bude) a stříbro zkrátka skoupili za dobrou cenu.

Jaké je poučení? Laik v době poklesu i růstu ceny drahého kovu pročítá analýzy, kam až cena půjde. A takových analýz se opět vyrojilo požehnaně. Nechyběly komentáře, že zlato bude do konce dubna za 1200 dolarech za unci, stříbro mělo cestovat až ke 4 dolarům. Realitu může každý posoudit sám. Znovu opakujeme, že pohyb ceny neumí s jistotou předpovědět nikdo. Ani Goldman Sachs. Stačí se podívat na další predikce, které banka GS kdy vydala – skóre úspěšnosti není vysoké. Křišťálovou kouli zkrátka nemá nikdo.
Zkušený investor ví, že nakupovat drahé kovy době poklesu je rozhodně efektivnější, než se k nákupu odhodlávat při atakování cenových maxim. Pokud zkušený investor hodlá doplnit své investiční portfolio drahých kovů, a cena kovu klesá, není proč váhat. Kde bude cenové dno dnes, zítra, nebo za pět týdnů, to neví nikdo. Vodítkem může být ale vždy postoj těžařů a producentů drahých kovů, zejména u stříbra. Absolventi našich tradingových konzultací tyto pozice umí vyhodnocovat a tak si střednědobě optimalizovat nákupy stříbra i zlata. Nikdy se nepodaří trefit přesně dno nebo vrchol ceny, ale v delším horizontu je zkušenější investor vždy ve výhodě. Nikdo před pěti lety nevěděl, kam dorazí ceny zlata a stříbra. A nikdo to samozřejmě netuší ani do budoucna.

Čeho se tedy zkušený investor drží? Zájem o investiční zlato a investiční stříbro při nedávném poklesu ceny ukázal, jak se rozchází ceny burzovních kontraktů s cenami investičního stříbra a zlata. Potvrdilo se, že mnozí investoři citlivě vnímají obavy z hrozivé nezaměstnanosti, zadlužení mnohých států EU a rizika inflace. Portfolio drahých kovů slouží k ochraně vlastních prostředků proti inflačnímu znehodnocení. Cenové pohyby lze využít k vlastnímu prospěchu.

Zdroj: Silverum

Komentáře jsou uzavřeny.