Libertad

Libertad (původně Onza) jak zlatý tak stříbrný  se řadí mezi nejstarší moderní investiční mince. Mince jsou raženy nejstarší mexickou mincovnou Casa de Moneda de México. Nominální hodnota není vyražena, vyplývá z denní, pevně stanovené hodnoty drahého kovu obsaženého v minci, dle aktuální ceny  na komoditní burze, převedené do měny příslušné země. Mince je vyráběna v ryzosti 99,9% v celkem osmi různých velikostech. Hlavním motivem mince jak ve zlatém tak i ve stříbrném provedení je symbol Mexika, postava ženy s křídly – „Anděl nezávislosti“ před národními symboly – sopkami Popocatépetl a Iztaccihuatl. Motiv byl použit z původní zlaté mince 50 pesos – „Centenarios“, která byla vydávána v letech 1921-1947.  Na aversu 1Oz je vyobrazen národní znak Mexika – orel zápasicí s hadem a motto ESTADOS UNIDOS MEXICANOS (Spojené státy mexické). Kolem dokola je pak deset verzí téhož znaku, které se v Mexiku historicky používaly včetně verze z Aztéckého Mendozova kodexu ze 16. století.  Ostatní verze mají  na aversu pouze samotný současný znak s motem.

libertad nuevo

 

Zlatý mexický Libertad  (Gold Libertad) se razí od roku 1981. Od první ražby do současnosti se vystřídaly tři verze provedení. (viz fota) První nejstarší verze byla ražena v období 1982 až 1990. Od roku 1991 do roku 1995 byl původní desing mince mírně upraven především rozdílným umístněním nápisuna lícní straně a letopočtu. Rub mince zůstal stejný. Od roku 1991 mincovna začala rovněž razit další velikosti mince a to o velikosti 1/10 Oz a 1/20 Oz. Zlaté mince se tedy razí v 5ti velikostech :  1 Oz,  1/2 Oz,  1/4 Oz,   1/10 Oz a  1/20 Oz.  Libertad ražená ve zlomcích unce má odlišný avers oproti 1Oz mince. (viz fota)

wpid-Standard-weights-of20the-Mexican-Libertad

Stříbrný Libertad (Silver Libertad) je nejstarší moderní investiční mince. Mince je vyráběna v ryzosti 99,9% v celkem osmi různých velikostech 1/20, 1/10, 1/4, 1/2,  1 Oz, 2 Oz, 5 Oz a 1 kg. Na zadní straně mince je vyobrazen mexický národní znak, který je od roku 2000 dodatečně obklopen státními znaky Mexika. Stříbrný Libertad je ražen od roku 1982 ve formě 1 unce ryzího stříbra. Od roku 1991 se vydávají i ražby v drobných vahách ½ unce, ¼ unce, 1/10 unce, 1/20 unce. Tyto malé ražby se neobjevují u žádných jiných ražeb stříbrných investičních mincí. Od roku 1996 je vyráběna Libertad i v hmotnosti 2 unce a 5 uncí. V roce 2002 je tato nabídka rozšířena o 1kg vydání. Mince Libertad v průběhu let dosáhla světového uznání, které vedlo k podpoře rozhodnutí ji vydávat i jako jednokilovou. Tato se stala unikátem v oblasti numismatiky a spojuje dva významné úspěchy: technický pokrok, který umožnil produkci mince s tak mimořádnými rozměry na straně jedné, a řemeslnou tradicia designérské zkušenosti na straně druhé. Kilový Libertad je ražen ve dvou kvalitách tzv. investiční BU a  sběratelské Proof Like  .Od první ražby do současnosti se vystřídali dvě verze provedení. První starší verze byla ražena v období 1982 až 1995. Na lícní straně staršího provedení mince je „Anděl“ s roztaženými křídly z čela. Po pravé straně anděla je číslovka označující velikost a nápis ONZA. Po levé straně anděla je nápis PLATA PURA. Ve spodní části mince je letopočet ražby nápis MEXICO a označení ryzosti Ley.999. Od roku 1996 se razí současná verze mince. Desing mince byl upraven, ale byl ponechán hlavní motiv „Anděl nezávislosti“. Byl zobrazen tak aby odpovídal jeho skutečné podobě na sloupu vítězství, který se nachází na kruhovém objezdu na Paseo de la Reformy v centru Mexico City. Pro minci byl zvolen název „LIBERTAD“

 

 

 
 

Komentáře jsou uzavřeny.