MPCZ 44

Vstup České republiky do Evropské unie

Název mince :Vstup České republiky do Evropské unie
Kód mince:MPCZ 44
Nominální hodnota:200 Kč
Emise :21.01.2004
Materiál :Ag 900 / Cu100
Rozměry :31 mm / 2,3 mm
Váha :13g
B.j. náklad / raženo :14000 / 14000
B.j. hrana :hladká s vlysem CY * CZ * EE * HU * LT * LV * MT * PL * SI* SK *
Proof náklad / raženo :10000 / 10000
Proof hrana :hladká s vlysem CY* CZ* EE * HU * LT * LV * MT* PL* SI * SK *
Demonetizováno : 65 / 2
Mincovna :Bižuterie Česká Mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor :rub : MgA. Josef Oplištil
líc : MgA. Jakub Vlček

Karta stříbrné pamětní mince :

Podrobný popis mince :

Česká národní banka vydává dnem 28. dubna 2004 do oběhu pamětní minci v hodnotě 200 Kč pamětní stříbrnou dvousetkorunu. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a vlysem s mezinárodními kódy přistupujících států na hladké hraně. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, mezi jednotlivými kódy států na hraně jsou hvězdičky; u mincí v běžné kvalitě jsou mezi kódy na špičku postavené čtverečky. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm.

Autorem lícní strany návrhu mince je pan Josef Oplištil, autorem rubové strany návrhu je pan Jakub Vlček. Na lícní straně dvousetkoruny je uprostřed kompozice heraldických zvířat ze státního znaku České republiky a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky “200 Kč”. Kolem kompozice heraldických zvířat a nominální hodnoty je v opisu název státu a při okrajích mince je rovněž v opisu 12 pěticípých hvězdiček symbolizujících Evropskou unii. Vyobrazení a nápisy doplňuje značka mincovny a iniciály autora výtvarného návrhu této strany. Na rubu mince jsou ve čtyřech řádcích umístěny stylizované symboly charakteristické pro stávající členské státy Evropské unie; mezi nimi je vynechané jedno volné místo symbolizující otevřenost unie dalším státům. V opisu při okrajích dvousetkoruny je text “vstup České republiky do Evropské unie” , datum “1. 5. 2004” a značka autora návrhu této strany.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu. Karta pro stříbrnou minci je modrá a mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti, pro obě provedení mince je společná. Text na kartě je dvojjazyčný v češtině a angličtině

Komentáře jsou uzavřeny.