MPCZ 38

150. výročí narození Mikoláše Alše

Název mince :150. výročí narození Mikoláše Alše
Kód mince:MPCZ 38
Nominální hodnota:200 Kč
Emise :06.11.2002
Materiál :Ag 900 / Cu100
Rozměry :31 mm / 2,3 mm
Váha :13g
B.j. náklad / raženo :15000 / 12500
B.j. hrana :vroubkovaná
Proof náklad / raženo :5000 / 4400
Proof hrana :Hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"
Demonetizováno : 611 / 139
Mincovna :Bižuterie Česká Mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor :Petr Pyciak líc
Luboš Charvát rub

Karta stříbrné pamětní mince :

Podrobný popis mince :

Česká národní banka vydává dne 6. listopadu 2002 do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 150. výročí narození Mikoláše Alše. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší v povrchové úpravě a v provedení hrany. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana u běžné kvality mince je vroubkovaná, u špičkové je hladká s vlysem “ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *”. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,30 mm. Stejně jako u každé ražby stříbrných mincí jsou i zde povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Na lícní straně mince je v horní části umělecká kompozice stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky. Zvířata jsou umístěna v nesymetricky umístěných obdélníkových ploškách, které jsou zakomponovány do novorenesančního rostlinného ornamentu. Při pravé straně mince je do zakončení ornamentu zakomponována ozdobná iniciála “A” a pod ní dva zkřížené obilné klasy. Pod uměleckou kompozicí je ve dvou řádcích název státu “ČESKÁ REPUBLIKA” a pod ním označení nominální hodnoty mince “200 Kč”. Na rubové straně je hlavním motivem přepis Alšovy ilustrace k básni K. V. Raise znázorňující jinocha na koni. Motiv je doplněn Alšovým podpisem a letopočty “1852-2002”. Autorem lícní strany mince je Petr Pyciak, autorem rubové strany je Luboš Charvát. Iniciály Petra Pyciaka jsou umístěny na lícní straně vedle klasů, iniciály Luboše Charváta jsou na rubové straně u přední nohy koně. Minci razila Bižuterie Česká Mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Její značka je na lícní straně dvousetkoruny uprostřed při spodním okraji mince.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu tištěná na polokartonu růžovofialové barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.

 

 

Komentáře jsou uzavřeny.