MPCZ 35

750. výročí úmrtí sv. Zdislavy z Lemberka

Název mince :750. výročí úmrtí sv. Zdislavy z Lemberka
Kód mince:MPCZ 35
Nominální hodnota:200 Kč
Emise :02.01.2002
Materiál :Ag 900 / Cu100
Rozměry :31 mm / 2,3 mm
Váha :13g
B.j. náklad / raženo :16500 / 13000
B.j. hrana :vroubkovaná
Proof náklad / raženo :4000 / 3600
Proof hrana :Hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"
Demonetizováno : 908 / 1
Mincovna :Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor :ak. soch. Michal Vitanovský

Karta stříbrné pamětní mince :

Podrobný popis mince :

Česká národní banka vydává dne 2. ledna 2002 do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 750. výročí úmrtí sv. Zdislavy z Lemberka. Mince se vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném provedení a ve zvláštním špičkovém provedení (tzv. proof) pro náročné sběratele numismatiky. Obě mince se od sebe liší   v povrchové úpravě a v provedení hrany. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého lesku a reliéf je matován. Hrana u běžné kvality mince je vroubkovaná, u špičkové  je hladká s vlysem “ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *”. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,30 mm. Stejně jako u každé ražby stříbrných mincí jsou i zde povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Na lícní straně mince je umělecké seskupení stylizovaných heraldických zvířat z velkého státního znaku. Seskupení má tvar na vrchol postaveného čtverce. Český lev je nahoře a dole, moravská orlice vpravo a slezská orlice vlevo. Označení státu “ČESKÁ REPUBLIKA” je v neuzavřeném opisu při  horním okraji dvousetkoruny, označení  nominální hodnoty mince “200 Kč” je pod uskupením heraldických  zvířat.  Na rubové straně je hlavním vyobrazením postava sv. Zdislavy pečující o nemocného. Na pozadí postavy je  stylizované srdce složené z drobných ornamentů připomínajících vitráže gotických oken. V levé části nahoře jsou do pozadí zakomponovány iniciály autora návrhu, akademického sochaře Michala Vitanovského, spojené rovněž do tvaru stylizovaného srdce. Text “SV. ZDISLAVA Z LEMBERKA . 1252 . 2002” je v neuzavřeném opisu při spodním okraji dvousetkoruny. Minci razila Bižuterie Česká Mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou. Její značka je umístěna na lícní straně dvousetkoruny vpravo od seskupení heraldických zvířat.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu tištěná na polokartonu krémové barvy. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je vydána společná karta.

Komentáře jsou uzavřeny.