MPCZ 24

100. výročí narození Ondřeje Sekory

Název mince :100. výročí narození Ondřeje Sekory
Kód mince:MPCZ 24
Nominální hodnota:200 Kč
Emise :22.09.1999
Materiál :Ag 900 / Cu100
Rozměry :31 mm / 2,3 mm
Váha :13g
B.j. náklad / raženo :20000 / 16000
B.j. hrana :vroubkovaná
Proof náklad / raženo :3200 / 2700
Proof hrana :Hladká s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *"
Demonetizováno : 1245 / 15
Mincovna :Bižuterie Česká mincovna, a.s., Jablonec nad Nisou
Autor :Jaroslav Bejvl

Karta stříbrné pamětní mince :

Podrobný popis mince :

Dnem 22. září 1999 vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou 200 Kč minci ke 100. výročí narození Ondřeje Sekory, význačného spisovatele, novináře, grafika, ale především ilustrátora dětských knih a autora oblíbené postavičky Ferdy Mravence. Málo známá je skutečnost, že napsal a nakreslil první česká pravidla ragby a také trénoval první české mužstvo. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení ražby. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém provedení tzv. proof pro náročné sběratele numismatiky a drobné plastiky. Mince kvality proof se od běžné mince liší v povrchové úpravě. Zatímco u běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí proof je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí, u běžné kvality je vroubkovaná, u kvality proof je hladká s vlysem ” ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *”. Mince v běžném i proofovém provedení jsou raženy ze stejné slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi. Hrubá hmotnost mincí je 13 g, průměr 31 mm a síla 2,40 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm, v síle 0,15 mm, v hmotnosti nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra nahoru 1%.

Lícní stranu mince vytváří velký státní znak České republiky mírně posunutý k hornímu okraji mince. Název státu “ČESKÁ REPUBLIKA” je v nápisu ve dvou řádcích pod státním znakem.   Nominální hodnota mince “200 Kč” je umístěna v jednom řádku pod označením státu. V levo před číslicí “2” je umístěn drobný lipový lístek. Rubové straně mince dominuje postavička Ferdy Mravence s kyticí květů. V levé spodní čtvrtině je ve čtyřech řádcích umístěn nápis a letopočty ” ONDŘEJ SEKORA a 1899 a 1999″ Autorem návrhu pamětní mince je pan Jaroslav Bejvl. Iniciály jeho jména “JB” by měly být umístěny pod trsem trávy u spodního okraje mince. Ražbu provedla Česká mincovna v Jablonci nad Nisou, jejíž značka by měla být umístěna na lícní straně mince uprostřed nad státním znakem.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu v červené barvě. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince je společná karta.

 

Grafické podklady převzaty s laskavým svolením z webu České mince

Zpět

Komentáře jsou uzavřeny.