Zajímavosti ze světa mincí

Zlatá mince vážící více než jednu tunu   


(28.10.2011)

Austrálie představila největší zlatou minci světa. Váží více než jednu tunu a má cenu 53,5 milionu australských dolarů (asi miliarda korun). Na jedné straně mince je podobizna britské královny Alžběty II., na druhé obrázek klokana. Informoval o tom dnes deník Daily Telegraph.

Mince byla vyrobena v mincovně v Perthu u příležitosti zasedání předsedů vlád států britského Společenství, které královna Alžběta II. zahájí v metropoli Západní Austrálie tento týden.

Na jedné straně mince je podobizna britské královny Alžběty II., na druhé obrázek klokana.

Mince s nominální hodnotou jeden milion australských dolarů (18,8 milionu korun) je z 99,99 procenta z čistého zlata. Má průměr 78 centimetrů a tloušťku 11 centimetrů. Hmotnost a čistotu každé emise garantuje vláda státu Západní Austrálie.

Historické mincovně v Perthu, jež byla uvedena do provozu v roce 1899 po objevu zlata v Západní Austrálii, trvala výroba 18 měsíců. “Odlít a zpracovat minci této velikosti a hmotnosti byla neuvěřitelná výzva, o níž by většina jiných mincoven ani neuvažovala,” prohlásil vedoucí podniku Ed Harbuz. Mince bude nyní vystavena pro veřejnost.

Zdroj: tyden.cz

Komentáře jsou uzavřeny.